Doprava zdarma nad 1 500 Kč

10 největších chyb, které dělají začínající běžci

BP_grafika  (850 x 540 px) (5)

Aneb jak začít běhat bez zbytečných omylů a zranění

Začít běhat může vypadat jednoduše – obuješ tenisky a vyběhneš. Může se stát, že pokud to vezmeš bez přípravy, rychle narazíš. Běh je skvělý způsob, jak zlepšit kondici, zhubnout nebo si prostě jen vyčistit hlavu, ale začátečníci často opakují stejné chyby, které je buď zpomalí, nebo odradí úplně. Mrkni na přehled těch nejčastějších – a hlavně na to, jak se jim vyhnout.

1. Příliš rychlý start

Rozhodneš se, že jdeš do sebe a začneš běhat, cítíš nadšení a hned chceš zaběhnout dlouhé trasy, vysoké tempo nebo sledovat výsledky na hodinkách. Pak ale přijde přetížení, únava a ztráta motivace. Začni pozvolna – krátké trasy, klidné tempo, klidně střídej běh a chůzi. Tělo se potřebuje na běhání zvyknout.

2. Běháš bez plánu

Chodíš běhat podle nálady – někdy rychle, jindy pomalu, někdy deset minut, jindy hodinu. Bez určité struktury ale tělo neví, co po něm vlastně chceš. Výsledky se pak nedostavují a motivace opadá. Zkus si nastavit jednoduchý plán: třeba 3 běhy týdně, jeden pomalý, jeden svižnější a jeden pro radost. Nemusíš být hned profík – i malý systém ti pomůže udržet pravidelnost a posunout se dál.

3. Nedostatek odpočinku

Máš pocit, že čím víc kilometrů, tím líp? Omyl. Odpočinek je klíčová součást běžeckého tréninku – právě během něj tělo sílí a regeneruje. Pokud běháš denně bez pauzy, riskuješ přetížení, bolest, ztrátu motivace nebo zranění. Nezapomeň si zařadit aspoň jeden volný den v týdnu – nebo aktivní odpočinek (procházka, jóga, plavání). Tělo ti poděkuje.

4. Chybějící rozcvička a strečink

Před během je dobré zahřát svaly – třeba svižnou chůzí nebo dynamickým rozcvičením, které připraví tělo na zátěž a sníží riziko natažení svalů. Po běhu nezapomeň na stažení tempa a protažení, které pomůže uvolnit svaly, podpoří regeneraci a zmírní případnou bolest svalů následující den. Pravidelný strečink také zlepšuje flexibilitu a pomáhá předcházet zraněním.

5. Běh na lačno nebo hned po těžkém jídle

Energie je základ. Krátký běh zvládneš i nalačno, ale pro delší trasy si dej něco lehkého – banán, kaši nebo energetickou tyčinku. Nikdy nevybíhej hned po těžkém jídle – nech si alespoň 1–2 hodiny pauzu.

Běhání je skvělý způsob, jak zlepšit své zdraví a náladu, ale začít by se mělo rozumně. Vyhni se nejčastějším chybám – přehnanému tempu, chaotickému tréninku nebo ignorování odpočinku – a dej svému tělu čas si na běhání zvyknout. S trochou trpělivosti a správným přístupem tě čeká spousta radosti z pohybu a hezkých pokroků. Tak co, jdeš do toho taky?