Hořčík

MAGNESIUM, neboli hořčík, jedna ze základních minerálních látek 

 

Tělo bez minerálních látek nedokáže dobře fungovat. U sportovců, kteří po tělu chtějí velké výkony, v kombinaci s pracovním vytížením, které je mnohdy velmi stresující, to platí dvojnásob. Jednou ze základních minerálních látek, které nutně potřebuje tělo každého člověka je hořčík. A není překvapením, že velká část populace trpí jeho nedostatkem. 

 

A přitom je hořčík tak zásadní! 

 

Je zodpovědný zejména za přenos nervových vzruchů, fungování svalů a vytváření energie. Mitochondrie, známé jako “vnitřní elektrárny”, ho potřebují ke svému fungování - čím míň hořčíku mají, tím míň energie vyrobí. Další důležitou roli hraje také při vstřebávání ostatních živin a vitamínů z potravy. Deficit hořčíku tak může vytvořit další deficity. A problémy se tak velmi snadno začnou nabalovat na sebe jako sněhová koule. 

 

 

 

Proč možná i vy trpíte nedostatkem hořčíku? 

 

Ze stravy, ač pestré, výživné a bohaté, je v dnešní době téměř nemožné získat dostatečný přísun hořčíku a dalších látek. Rostliny jsou často chudé na minerální látky a stopové prvky, jelikož chudne také půda, ve které se rostliny (běžně dostupné ze supermarketu) pěstují a ze které by se právě skrze rostliny do naší potravy vše potřebné mohlo dostat. Více o tomto problému zmiňujeme v předchozím článku, který se zabývá TUNINGEM KRVE obecně. 

Rozhodně nic nezkazíte, když do jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na hořčík (např. len, mák, chia, pohanka, quinoa, špenát, meruňky, maso, kozí sýr, cizrna, mungo). Přesto se nebojte dopomoci si doplňkem stravy, případně i magneziovým olejem, který si můžete vmasírovat přímo do kůže. 

 

Psychická a fyzická zátěž dennodenně, občas i večerní sklenka vína nebo pivo?! 

 

Je to pro vás charakteristické? O to víc byste měli dbát na správné doplňování hořčíku. Každý z těchto faktorů požírá hořčík - a jejich kombinace o to víc. Proto zařaďte hořčík zvlášť pokud máte na své tělo vysoké nároky. 

 

Nebudete litovat! Bude vám lépe! 

 

Uvidíte, že zmizí únava a chabá výkonnost, uvolní se svaly, nebudou vás budit noční křeče a při zátěži svaly budou lépe pracovat, vaše cévy se rozšíří a díky tomu vás nebudou trápit bolesti hlavy a migrény, zvýší se vaše odolnost vůči stresu, jelikož hořčík zklidní vaši nervovou soustavu, normalizuje se váš krevní tlak a činnost srdce - hořčík napomáhá při nepříjemném (zdánlivě nevysvětlitelném) bušení srdce a taktéž podporuje kvalitní spánek.  

Vyčerpané mitochondrie vás možná přestanou nutit dát si další a další kávu a k ní dortík! 

 

A co dál?! BEZ HOŘČÍKU SE NEVYHRÁVÁ ŽÁDNÝ ZÁVOD. 

 

Není možné bez něj dosáhnout výkonnostního zlepšení. Při jeho nízké hladině zkrátka nelze natrénovat vytrvalost. Takže pokud jste se zasekli v posouvání svých osobních rekordů, zkuste se vedle tvrdého tréninku podívat také na svou krev, zda jí nechybí nějaký ten TUNING! 

 

 

Ulrich Strunz - Krev,tajemství tekutého orgánu.