Doprava zdarma nad 1 500 Kč

Maraton pod 3h - cesta je cíl

Maratón pod 3 hodiny – zima

 

Přesně před dvěma roky jsem se rozhodl, že dokud jsem ještě mlád, bylo by hrozně fajn zkusit zaběhnout maratón za nějaký slušný čas. Přiznám se, že mě více láká ULTRA nebo dlouhý triatlon, ale z důvodů menšího možného tréninkového objemu se mi zdál soustředěný trénink na maraton jako ideální řešení. Vždy jsem byl tréninkový samorost a nějaké progresi jsem postupně dosahoval, ale pravdou je, že výkonostně jsem spíše stagnoval.
To bylo do určité míry způsobeno roztříštěnosti mé pozornosti i na cyklistiku a poslední dobou i plavání. Toho podzimu 2019 jsem si však sám sobě slíbil, že svoji pozornost upřu jen na tento cíl. Chcete-li ale pobavit boha, svěřte se mu se svými plány a po prvním vytrvalostním bloku přišla první vlna COVIDU a bylo jasné, že ze závodu nic nebude. Druhý rok jsem se projevil jako totální „naiva“ a po prvním vytrvalostním bloku se situace opakovala s tím, že holt poběžím na podzim. Bohužel už jsem během léta motivaci nenašel a dalším přesunem z podzimního termínu se mi spíše ulevilo.

IMG_6909

Příprava začala jako obvykle vytrvalostním blokem, jak jsem byl zvyklý. Sem tam zaběhat, sem tam na kole a do toho nějaká síla, ale řekl jsem si, že bych to letos mohl zkusit i jinak. Přeci jen věk pokročil a zmoudřel jsem. Shodou okolností se mi celkem významně připletl do cesty Martin „Smity“ Chmátal, se kterým jsem se na trenérské spolupráci ve vteřině domluvil. Co mě asi nejvíce lákalo na trenérském vedení bylo zkusit to trochu jinak. Očekával jsem větší odbornost při reakcích na nečekané situace typu nemoc, časová zaneprázdněnost a hlavně přesunout zodpovědnost za výsledek na někoho jiného. Se svou zkušeností bych se tady rád podělil.

IMG_9862

Upřímně, já jsem asi hrozný svěřenec. Trenérčina by mě nikdy nebavila, ale na druhou stranu potřebuji všemu rozumět. Od prvního ledna jsem začal trénovat podle tréninkového plánu s trenérem a musím říci, že mě hned na úvod překvapily dvě věci, které zároveň na spolupráci s trenérem oceňuji asi nejvíce. První věc je, že konečně váš tréninkový plán někoho zajímá a můžete se o něm s někým bavit. Ta druhá, je časová. Trénink od trénéra je u všech členů domácnosti (manželka a dvě děti) chápána jako nezbytná záležitost týdne, resp. dne, a světe div se, ono to jde. Dříve jsem furt stále vymýšlel, jak to udělat, aby to vyhovovalo tak a tak s různými výsledky, ale tato „starost“ nějak odpadla a ta hodinka najednou nikoho nezabije, když jsem pryč. To je teď více než jasné. Další z překvapivých objevů je zodpovědnost za kvalitně provedený trénink právě vůči trenérovi. Jednoznačně extra motivace a nová perspektiva dobře odvedené práce.

Kdybych měl porovnat samotnou strukturu tréninku musím říct, že jde o velké osvěžení. Jelikož jsem zodpovědný svěřenec, kde je abeceda, dělám abecedu, kde jsou rovinky na rozehřátí, běhám rovinky. To jsou všechno věci, které jsem dříve totálně ignoroval, ačkoliv jsem si uvědomoval, že to jsou důležité věci. Další aspekt je, že tvrdší tréninky jsem si dělal mnohem tvrdší a celkově jsem býval určitě ve větší únavě. I můj původní trénink měl strukturu, ale možná až křečovitě jsem stále něco doháněl a vlastně jsem možná nebyl schopný tak regenerovat na další tréninky. Momentálně cítím větší svěžest a možná je to tím, že sám sobě jsem si vše zpochybňoval a tady Martinovi věřím a pak se uvidí. Je to přeci jeho zodpovědnost:-)) Je třeba říct, že jsem se nechal těžce ovlivnit i „tuningem krve“ , který na sobě velmi intenzivně pozitivně vnímám, a už jen lehce co se týče výživy. Lehce možná proto, že v této oblasti nejsem žádné „prase“.

Buď jak buď, na každý trénink se těším a pocitově procházím progresí, kterou zatím úplně těžko nějak ověřit, ale až se jaro zeptá … doufám že odpovím!

 

IMG_0602

 

Pohledem “trenéra”

Tak jelikož já už mlád nejsem a maraton pod 3 zůstává nesplněným snem, nezbývalo než najít někoho, kdo to zaběhne misto mě! Petr nebyl hned jasná volba, neb jsem si nedovedl představit, jak bude trénovat zároveň “tri” a na maraton pod “tři”. Zatím se ovšem zdá, že všechno běží jak má a teď děj se vůle boží.

 

Dosud jsem se specializoval pouze na trénováni hudebníků, alkoholiků a seniorů, převážne s nadváhou a ambicí dokázat nepřestat běhat hned po třetím výběhu.