PODZIMNÍ BĚHÁNÍ POD ROUŠKOU díl II. - Marie Zelená

Podzimní běhání pod rouškou díl II.

Na každém konci tunelu je světlo a po bouřce vyjde slunce.

Nakonec se mi podařilo opět nahodit tělo do provozního módu a byť si ještě si netroufám na plnohodnotné tréninky, které by znamenaly větší vyčerpání, užívám si opět každodenní pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu (občas i pěkně mrazivém). Bylo to dlouhých šest týdnů podivného období.

 1

Zároveň jsem ráda a děkuji za reakce na předešlý článek a také uvědomění si, že v tom já ani vy nejste sami.

 Je nás už spousta bojovníků, doufejme dočasně, kteří se potýkají se znehodnoceným sportovním životem. Množí se příklady nejen profesionálních sportovců zápolících dlouhodobými následky v podobě únavy mnohdy i dva měsíce. Možná to bude i déle. Hledala jsem všemožné rady odborníků i specialistů. Téma samo o sobě je strašně komplikované a individuální. Momentálně stále ještě takřka neuchopitelné.

 2

Covid-19 mi přeci jen něco dal. Díky přiznání si problémů jsem poznala nové běžecké přátele, se kterými jsme si vzájemně mohli sdílet svoje zkušenosti a poznatky. Taky jsem poznala svoje tělo a fungování zase z úplně jiné perspektivy. S hledáním odpovědí na otázky mi pomáhali zkušení odborníci i trenéři, ale se stejně nejasným výsledkem. Máte-li podezření, že něco není v pořádku, je nasnadě navštívit například svého obvodního lékaře a primárně udělat rozbor krve. Mohlo dojít k úbytku minerálů, vitamínů, které není zase tak těžké doplnit. Máte-li větší obavy, objednejte se rovnou ke sportovnímu lékaři na zátěžové testy, minimálně EKG při zátěži by mohlo odkrýt problémy, ke kterým bychom sami nedospěli.

Sledujte svoje tepy, ale rozhodně na nich nelpěte, aby to nevedlo k ještě většímu stresovému vypětí. Použití chytré sportovní aplikace, díky které sledujeme odezvu srdeční frekvence na zátěž, je velmi nápomocná berlička našich běžných aktivních dní. Ale zase. Nic se nemá přehánět, aby nás to neuvedlo do ještě většího stresu.

Přijměme prostě realitu tak, jak je a přišla a snažme se na ní hledat i ty kladné stránky :)

3 

Místo abych se tedy snažila lámat věci přes koleno a vztekle kolem sebe dupat, jsem splácla hřebínek a začala vybíhat v co nejpomalejším tempu. Musím podotknout, že mi v tom výrazně pomohla moje kožní lékařka, která mi po odstranění znamínek nechala na zádech pozdrav se stehy a řekla: 3 týdny se nepotit!

Výzva běhat bez zapocení mi přišla zajímavá, do doby, než jsem zjistila, že to znamená třeba tempo 6 i 7 min/km a víc. No co se dá dělat. Vypustila jsem úvahy o domácím cvičení na trenažéru nebo kruhovém tréninku (to jsou vždycky litry potu) a přesunula jsem se ven do zimy. Vždyť otužování je teďka IN.

K mému překvapení tělo reagovalo na méně intenzivní tréninky velice dobře. Rychlejší regenerace, růst výkonnosti (prej, řekl Garmin), snižování tepu a v neposlední řadě budování obecné vytrvalosti. A to chceme.

Místo ufuněných 15 kilometrů mezi Libereckými kopci, což býval můj nejběžnější trénink několikrát do týdne, tak protáhnu nohy na 6 km třeba jen do kopce, ideálně rychlou chůzí a dolů pomalu! seběhnu. No, kilometrové nebo rychlostní rekordy to zrovna netrhá, ale aspoň pak mám k dobru víc času na delší jógu. Taky si konečně můžu zaběhat s kamarádkami a kamarády a probrat nejnovější drby, recepty na vánoční cukroví a stav sněhových podmínek v Krkonoších. Na tohle jsou zimní a rekonvalescenční výběhy ideální. A strašně rychle to uteče.

 4

S nabíháním objemů je ale třeba trošku budovat i sílu.

5

Znáte tabatu? Střídání cyklů několika cviků s odpočinkem mezi sérií. Na toto cvičení existuje i spousta aplikací na mobilní telefony, kde si můžeme nastavit časové vymezení cvičení aktivity vs. odpočinek a počet sérií. Pokud nemáte čas na dlouhé cvičení, lze zařadit třeba jen 25 s posilovacího cviku, 10 s odpočinek, dohromady po 4 sériích. Cvičení nám nezabere ani 20 minut. Pokud si chcete máknout, doporučuji posilování mezi 30 až 40 s a 15 sekundový výdech. A může se jednat o notoricky známé cviky. Sedy lehy, dřepy na několik způsobů, angličáky, plank nebo skákání přes švihadlo. Ideálně když během série prostřídáte 8 cviků na více partií těla. Tabaty se samozřejmě dělají i zaměřené na konkrétní části. Podobně jsou na tom tréninky střídající intenzity HIIT.
A ted to nejdůležitější. Já si tabatu strašně oblíbila venku. Zaběhla jsem si třeba do lesa a skákala na pařezy nebo dělala plank na lavičce. Kreativitě se meze nekladou. Hlavně se pak rovnou vyklušu a protřepu svaly. Úplně nejraději teď chodím na workoutové hřiště, přibalím si do běžeckého batůžku odporovou gumu, i kratší, a třeba ještě švihadlo. 2 km mám rozklus ke hřišti, kdy se zahřeju a po cvičení dokončím kolečko na 5 celkových kilometrech.
A pokud už vám nezbývá energie na cvičení, choďte do kopce. Máknete si víc než jen při rychlé chůzi, ale zároveň míň, než při běhu. A to se vyplatí! Navíc není tajemstvím, že v zimě tělo více spaluje a tudíž snáz hubnete :) ale pozor, taky rychleji dochází energie, takže na delší tréninky si přiberte svačinu navíc (nejlepší jsou vánoční perníčky).

6